Twenty20 Challenge Cup Highlights

Written by: Nick Archer
Date: 07/07/2019

< go back
Highest Team Total 
Ombersley 198 for 3 in 20 overs versus Barnards Green – Round Two   

Lowest Team Total 
Smethwick 61 all out in 14.4 overs versus Shrewsbury – Semi Final   

Highest Individual Total  
Liam Gwynne (Ombersley) – 84 versus Barnards Green – Round Two   

Best Bowling 
Henry Marshall (Barnt Green) – 4 for 11 versus Ombersley – Round Three     

Half Centuries 
Liam Gwynne (Ombersley) – 84 versus Barnards Green – Round Two
Ateeq Javid (Berkswell) - 79 not out versus Shrewsbury – Final
Jacques Banton (Barnt Green) – 69 versus Halesowen – Round One
Tyler Ibbotson (Shrewsbury) - 69 versus Berkswell – Final
Alexei Kervezee (Halesowen) – 69 versus Barnt Green – Round One 
Martin Donald (Knowle & Dorridge) – 68 not out versus Kenilworth Wardens – Round Two
Omar Masood (Smethwick) – 66 versus Walsall – Round Three 
Gary Hawkins (Dorridge) – 64 versus Harborne – Round One 
Dominic Harding (Barnt Green) – 62 versus Halesowen 
Joe Crichard (Barnards Green) – 59 versus Ombersley 
Tom Brammer (Kenilworth Wardens) – 58 versus Knowle & Dorridge – Round Two 
Gurinder Singh (Smethwick) – 58 versus Tamworth – Round One 
Tom Lewis (Berkswell) – 57 versus Barnt Green – Semi Final 
Amrinder Brar (Smethwick) – 57 versus Wolverhampton – Round Two 
Aneesh Kapil (Wolverhampton) – 57 versus Smethwick – Round Two 
Josh Blunt (Ombersley) – 53 versus Ombersley – Round Two 
Nick Bland (Berkswell) – 52 not out versus Leamington Spa – Round One 
Uday Kaul (Ombersley) – 52 versus Barnards Green – Round Two 
Andrew Kimberlin (Kidderminster) – 51 not out versus Bromsgrove – Round One 
Gurinder Singh (Smethwick) – 51 not out versus Walsall – Round Three 
Ryan Sidebottom (Berkswell) – 51 versus Knowle & Dorridge – Round Three   

Three Wickets in an Innings 
Henry Marshall (Bromsgrove) – 4 for 11 versus Ombersley – Round Three 
Siddesh Dixit (Dorridge) – 4 for 23 versus Harborne – Round One 
Sam Ellis (Shrewsbury) – 4 for 24 versus Shifnal – Round Three 
Sam Baugh (Bridgnorth) – 4 for 24 versus Shifnal – Round Two 
Tyler Ibbotson (Shrewsbury) – 3 for 2 versus Berkswell – Semi Final 
Charlie Stainforth (Kidderminster) – 3 for 6 versus Bromsgrove – Round One 
Tom Milnes (Berkswell) – 3 for 10 versus Barnt Green – Semi Final 
Tyler Ibbotson (Shrewsbury) – 3 for 10 versus Shifnal – Round Three 
Euan Wentworth (Shifnal) – 3 for 10 versus Bridgnorth – Round Two 
Darrell Williams (Barnt Green) – 3 for 12 versus Berkswell – Semi Final 
Jack Grundy (Knowle & Dorridge) – 3 for 12 versus Kenilworth Wardens – Round Two 
Matt Payne (Leamington Spa) – 3 for 14 versus Berkswell – Round One 
James Ayres (Dorridge) – 3 for 17 versus Harborne – Round One 
Patrick Jacob (Shrewsbury) – 3 for 19 versus Smethwick – Semi Final 
Sunny Singh (Smethwick) – 3 for 20 versus Shrewsbury – Semi Final 
Nick James (Berkswell) – 3 for 20 versus Leamington Spa – Round One 
Gurinder Singh (Smethwick) – 3 for 21 versus Shrewsbury – Semi Final 
Yadvinder Singh (Smethwick) – 3 for 22 versus Wolverhampton – Round Two 
Mitchell Woakes (Tamworth) – 3 for 24 versus Smethwick – Round One 
Andrew Sutton (Barnt Green) – 3 for 25 versus Berkswell – Semi Final 
Ellis Chester (Berkswell) – 3 for 26 versus Knowle & Dorridge – Round Three 
Chad Brandrick (Shifnal) – 3 for 26 versus Shrewsbury – Round Three 
Dan Bowker (Tamworth) – 3 for 30 versus Smethwick – Round One 
Gareth Andrew (Ombersley) – 3 for 32 versus Barnards Green – Round Two 
Yadvinder Singh (Smethwick) – 3 for 35 versus Walsall – Round Three 
Michael Lockett (Walsall) – 3 for 53 versus Smethwick – Round Three